Šiame aprašyme parašysime ką matėme Torres Vedras pavasariniame karnavale. Apie Loures miesto karnavalą skaitykite čia.
Bet dabar apie orus Portugalijoje. Vasarį dienomis vėlgi turime ~15-17°C temperatūrą. Sausio (statistiškai ir realiai blogiausio mėnesio Portugalijoje) pabaigoje nustojo dažni lietūs (dabar linoja 1-2 kartus per savaitę), šiek tiek atšilęs oras vis gina išeiti iš namų ar pavažiuoti iki pasivaikščiojimo vietų (smėlėtų ir uolėtų paplūdimių, Sintros regiono parkų). O prieš pora savaičių atsiradusios braškės (7-14 Lt / kg), tiesa ispaniškos, prideda nemažą pliusą šiltesniems kraštams.
Užgavėnės kitaip
Taip Lietuvoje vadinami karnavalai, kurie vyksta ir kitose pasaulio šalyse. Tik Lietuvoje tradiciškai kovoja lašininis su kanapiniu, kepami blynai, na ir keletas žmonių persirengia čigonais ar užsideda kaukes, o Portugalijoje žmonės bando vyti žiemą persirengdami, dažniausiai visa šeima, ir stebėdami arba dalyvaudami karnavaluose. Juose yra renkama komanda, kuri persirengia vienodai ir dalyvauja eisenoje, taip pat matėme ir atskiras šeimas, netgi su diedukais ir močiutėmis, persirengusias savo pasirinktais personažais ar tiesiog spalvingais kostiumais, kurios puikiai papildė karnavalinę eiseną.
Portugalijoje karnavalai nevyksta didžiuosiuose miestuose (kaip kasmet per TV rodomas vis tas pats Rio de Žaneiras), o šalia esančiuose keliasdešimt tūkstančių gyventojų turinčiuose miesteliuose.
Dar prieš pora mėnesių pasiieškojome informacijos apie būsimus karnavalus ir pasirinkome apsilankymą didžiausiame Torres de Vedras (sekmadienį), o vėliau ir rekomenduotame Loures (antradienį) miestų karnavaluose. Sekmadienio ir antradienio eisenos būna įdentiškos, todėl galima sudalyvauti mažiausiai dvejuose miestuose.
Karnavalo principai tokie, kad žmonių grupelės registruojasi, gauna savo numeriuką ir dalyvauja kaukių konkurse. Jame vertinama pagal tris kriterijus: publikos balsavimas (įteikiamas specialus prizas), kaukių balsavimas (įteikiamas pagrindinis prizas), organizacinio komiteto balsavimas (įteikiamas taip pat specialus prizas). Jei būna perdaug (retais atvejais) registracijų tuomet grupės padalinamos į skirtingų dienų eisenas.
Karnavalai trunka gerą savaitę ir praktiškai kiekvieną vakarą yra koncertai bei šokiai iki paryčių (deja šį kartą sudalyvauti nepavyko).
Torres Vedras karnavalas
Rytas. Oras nusimato nelabai saulėtas, bet didžiulis noras pagaliau pamatyti, gal nevisai prilygstantį savo populiarumu ir dydžiu Rio de Žaneiro karnavalui, bet visiškai kitokį būdą švęsti užgavėnes, nugali. Šiame mieste vykstantis karnavalas yra vienas iš didžiausių. Viskas suplanuota, mašinų stovėjimo aikštelės numatytos, eisenos laikas taip pat nurodytas. Atvykome gal kokią valandą prieš pagrindinę eiseną, automobilį lengvai radome kur pastatyti, nors Lietuvoje prieš didžiuosius renginius žmonės anksti renkasi ir pagrindinės stovėjimo vietos greitai užsipildo. Šiam karnavalui buvo aptverta dalis miesto centro, o norint patekti į renginio vietą reikėjo susimokėti (apie 17 Lt asmeniui). Vos įėjus pasirodė ganėtinai nedaug žmonių, nors jau ir laiko iki padžios nedaug likę. Eisenos platformos jau stovėjo gatvėje prie kurių visi fotografuojasi, taip pat buvo ir nejudančių įspūdingo dydžio dekoracijų.
Šiuose kraštuose tikriausiai nieko nestebina vėlavimas, todėl ir eisena prasidėjo gal kokiu pusvalandžiu vėliau. Aišku neapsėjome ir be trumpalaikio lietaus, bet net ir jis nesugadino viso reginio ir karnavalo nuotaikos. Žmonių karnavaliniai kostiumai pasirodė tikrai įspūdingi, pradedant sudėtingais: smurfas (kur visas veidas buvo išdažyras mėlynai) ar juodaodžiais (taip pat veidas rankos ir matomos kūno vietos padengtos tamsia spalva) ir baigiant paprastais gėles ar neaišku ką vaizduojančiais dalykais.
Išradingi žmonės panaudojo visas įmanomas priemones: foliją, rėtį, kokteilinius šiaudelius, šiukšlių maišus ir dar begalę visokiausių daiktų, kad tik kostiumai būtų gražūs, išsiskiriantys ar kažką pranešantys. Bene vienas iš populiariasių kostiumų buvo vyrui persirengti moterimi :). Kaip jums toks vaizdelis: aukštakulniai, pėdkelnės, aišku stringai, sijonėlis vos dengiantis užpakalį, bliuskutė po kuria būtinai aiškiai matoma liemenėlė ir kuo didesnio dydžio, na ir išvirtęs plaukuotas alaus pilvukas 🙂 dar alaus skardinė vienoje rankoje ir cigaretė kitoje.
Pilna gatvė tokių ale damučių karnavale buvo kur bepasisuktum ten viena/-as ar kita/-as išlenda. Lietuvių akimis žiūrint kažkiek neįprasta, bet čia žmonės atsipalaidavę, moka iš savęs pasijuokti ir kitus pralinksminti, juk reikia šventes švest :).
Platformos visos važiavo keturračių ar kitų transporto priemonių pagalba. Puošimo temos buvo įvairios nuo filmų ar animacinių personažų iki politika ar erotika dvelkiančių didžiulių platformų. Eisenoje tarp platformų buvo nemažos žmonių grupės apsirengusios vienodai ir taip pat pasirinkusios kažkokia temą. Visa eisena judėjo ratu, bet kartojantis platformoms nebūtinai kartojosi žmonių grupės einančios tarp jų.
Karnavale neišvengta ir „žaliųjų“ temos, kur agituojama rūšiuoti šiūkšles arba šiūkšlių rūšiavimą susieja su politika. Pasirodo nepasitenkinimas valdžia jaučiamas ne tik Lietuvoje, aišku gal nemažai yra tarp lietuvių ir portugalų bendro juk ir jų, ir mūsų pragyvenimo vidurkiai nėra labai aukšti, ir pas juos, ir pas mus nedarbo lygis didelis ir dar begalę skaudžių panašumų galima rast, na bet grįžkime prie karnavalo temos.