Pirmieji žingsniai Portugalijoje

Šį lietingą, bet šiltoką (+12°C) penktadienį kai tuo tarpu tėvynėje (+4°C) prisėdome užbaigti pasakojimo apie mūsų atvykimą, įsikūrimą ir pirmuosius pasižvalgymus po žymų ir gražų miestą Sintra. Nėra labai šilta, tačiau to ir negalime tikėtis juk tai ne kokia Azija, o Europa. Beja viena lietuvių šeima (su mėnesiu vyresniu berniuku) šiemet nutarė peržiemoti Tailande.

Grįžtant prie Portugalijos – po saulės nusileidimo į Atlantą susėdome ir pajudėjome vingiuotais ir siaurais keliukais link mūsų laikinųjų namų. Šeimininkai (gyvenantys tame pačiame kieme, tik kitame name) jau buvo grįžę iš darbų. Vos pravėrę namuko duris buvome maloniai nustebinti, erdvus kambarys, žvakės… mūsų laukė 🙂 Šeimininkai mums padėjo susinešti daiktus ir maloniai pasiūlė pavakarieniauti pas juos. Pavakarieniavę ir šiek tiek pabendravę ėjome pailsėti po ilgos kelionės. Taigi nuo tos dienos gyvename Lisabonos priemiestyje, pakankamai aukštai kalnuose nedideliame kaimelyje visai netoli turistų labai lankomo ir mistinio miesto Sintra.

Kitą dieną Lisabonoje vyko didelis streikas, dėl kurio daug žmonių nėjo nei į darbą, nei į mitingus, tačiau Lietuvoje jis buvo parodytas kaip labai kovingas, nors suėmė vos kelis asmenis (tokiam 3 milijonų gyventojų miestui tikrai menkniekis). Mūsų tai toli gražu nelietė. Beveik įsikūrę ir pasiklausinėję kur randasi prekybos centras išvykome apsipirkti maisto produktų ir būtiniausių prekių.

Prekybos centrų džiunglės

Netoli mūsų yra du prekybos centrai – vietinis Continente (kiti prekybos tinklai Pingo Doce, Intermarché, Mini preço), bei daug kam Europoje žinomas – Lidl. Pastarajame gal kai kurios prekės ir pigesnės, tačiau jo dydis ir asortimentas būna pakankamai mažas, kad pastoviai ten apsipirkinėti. Be to atsiskaityti galima tik grynais pinigais arba vietinėmis tik debetinėmis kortelėmis (kas netenkina turint tarptautines korteles).

Iki šiol jau išsiaiškinome, kad Portugalijoje nėra šių Lietuvoje įprastų produktų – grikių, rūkytų gaminių, manų, silkės, grietinės, kefyro, varškės, duonos (tokios kaip pas Lietuvoje įprasta). Kiaušiniai pakuojami po 6 vienetus ir kainuoja apie 3,5 litus. Be karvės pieno yra nemažai pasiūlos ir sojos pieno mėgėjams. Taip pat vaikams nėra Pampers, čia pagrindinės sauskelnės Dodot. Daug prekių yra importuojama iš Ispanijos.

Palyginimui sudarėme lentelę su populiariais maisto produktais ir jų kainomis (vietinio ir Lietuvos prekybos centrų kainos). Imami dažniausiai keli panašūs produktai be jokių specialių priedų ar gamybos dėl ko labai padidėja vieno ar kito produkto kaina.

Produktas Portugalijoje (Lt) Lietuvoje (Lt)
Ryžiai 1kg 3,72-5,31 4,99-7,18
Cukrus 1kg 3,8-4,45 3,59-4,19
Pienas 1l 1,86-3,76 1,99-3,29
Kiaušiniai (M) 1 vnt. 0,57-0,68 0,41-0,7
Vištiena (krūtinėlė) 1 kg 20,7-24,03 17-20
Kalakutiena (filė) 1kg 18,95-24,8 23,99-27,99
Kiaulienos šonkauliai 1kg 13,81 14,99
Bananai 1kg 3,45 4,49
Obuoliai 1kg 3,07-7,9 1,99-5,49
Bulvės 1kg 1,55-3,45 0,79-1,49
Morkos 1kg 1,9-4,45 0,79-1,49

Ir žinoma, kaip gi be alaus. Yra ir importuojamo, ir vietinių gamintojų, tačiau praktiškai bet kokį alų perkant jo 1 litro kaina 7-10 Lt (už butelius papildomai mokėti nereik). Kodėl skaičiuojame litrui kainą? Todėl, kad čia pagrindiniai alaus buteliai yra 0.2 (vadinami mini) arba 0.25 litro, kartais galima rast ir 0,33 l. Atidarius tokį kiekį alaus jis nespėja greit išsikvėpti todėl išlieka šviežesnis ir gaivesnis, o ir išgerti 0.2 l buteliuką lengviau nei 0.5 l.

Sintros senamiestis: vietinių gėrybių ragavimas

Pora dienų pailsėjome (ne turistinė kelionė, kad visur skubėt) bei apsipratome prie naujų namų, aplinkos bei 15-17°C temperatūros (pavėsyje). Pirmą, kelių valandų, ekskursiją nusprendėme pasidaryti po artimiausią ir vieną populiariausių miestų Lisabonoje – Sintrą (buvusi karalių vasaros rezidencija).

Viena lietuvė maloniai sutiko mus palydėti ir aprodyti miestą. Sintros senamiestis nėra didelis, bet įspūdingas savo gamtos ir architektūros vaizdais: nameliais įsikūrusiais kalnuose, parkais su spalvingomis statulomis, keliukais grįstasi smulkiais akmenimis iš kurių išdėlioti įvairūs ornamentai ir ypač vaizdais į ant kalno esančią pilį. Kaip ir įprasta visuose senamiesčiuose yra nemažai kavinių, suvenyrų ir kitokių turistams skirtų pardavimo vietų.

Prieš ilgesnį pasivaikščiojimą užsukome į mūsų neoficialios gidės rekomenduotą kavinę Saudade (liet. Ilgesys), kurioje galėjome užsisakyti salotų (salotų retai kurioje kavinėje galima rasti) po 6 eurus (20.7 Lt) užsisakėme vištienos salotas, o mažajai mūsų keliauninkei trintų daržovių sriubos už 1,8 euro (6.2 Lt). Salotų porcija tikrai nemaža ir pilnai užteko pavalgyti. Šiaip kavinėse ar restoranuose antras patiekalas praktiškai nebūna pigiau nei 7-10 eurų (24.17-34.5 Lt) asmeniui.

Taip pat ragavome Galão (ekspreso kava su pienu aukštoje stiklinėje) su Torrada (skrudinta balta duona su sviestu), toks derinys dažnai vartojamas portugalų priešpiečių metu.

Ką vėliau mums parodė vietinio ir originalaus tai Ginja – vyšnių likeris, kuris įpilamas į mažą šokoladinį stikliuką, kurį kartu ir suvalgai gerdamas šį gėrimą (kaina 1 euras, 3.45 Lt). Šio gėrimo ir stikliukų  galima rasti ir didesniuose prekybos centruose, tačiau stikliukų kaina praktiškai tokia pati kaip ir senamiestyje esančiose Ginja parduotuvėlėse  (12 vnt. pakuotė 7 eurai, 24.17 Lt). Kaip vėliau sužinojome į stikliukus pilnai tinka ir kitokie lengvesni gėrimai (pvz.: kreminis likeris, citrinų, kriaušių, mėlynių ar žemuogių likeriai). Beje mūsų Facebook puslapio lankytojai informavo, kad šių stikliukų matė ir Lietuvoje (10 vnt. – 20 litų).

Apėję ratu aplink senamiestį dar nusprendėme išbandyti vietinius žinomus saldumynus seniausiosje Sintros užkandinėje Piriquita (liet. kanarėlė, atidaryta 1952 m.).

Vienas iš jų – Queijadinha (1,6 euro, 5,5 lito), kuris ypatingas tuo, jog jo sudėtyje yra šviežio sūrio ir cinamono.

Antrasis skanėstas – Travesseira (1,25 euro, 4,3 lito), „pagalvėlė“ pagaminta iš sluoksniuotos tešlos bei užpildyta kiaušinių bei migdolų kremu. Sklinda legendos, kad laumės pabarsto žvaigždžių dulkių ant Travesseiro skanėsto, taip pat, kad ruošiant tešla girdimos sirenos dainuojant.

Skanu. Matyt kaip ir dauguma skanėstų pasaulyje.

Dėmėsio – konkursas

Šią savaitę skelbiame konkursą „Bendraukime“ suvenyrams laimėti. Iki kitos savaitės ketvirtadienio vakaro siųskite savo atsakymus į konkursai@lrytas.lt. Laimėtojas bus išrinktas ir paskelbtas kitą savaitę.

O klausimas būtų toks – kokia žuvis yra populiariausia Portugalijoje? Atsakymas bus kitame aprašyme.

Buvusius ir esamus aprašymus galite rasti bendraukime.lrytas.lt, Facebook puslapyje „Trise po pasaulį“.

One thought on “Pirmieji žingsniai Portugalijoje”

Comments are closed.